כתיבת תוכנית עסקית

המאמר נכתב בשיתוף – https://www.laorc.co.il
התהליך של כתיבת תוכנית עסקית מחייב התמודדות עם מי, מה, מתי, איפה, ואיך. כדי לענות על השאלות האלו כדאי להתייחס הן לפן התכנוני והביצועי. כיזם מתחיל, תוכנית עסקית תשמש כמפת הדרכים שלך לעסק שלך. בעזרתה תוכל לדעת לאן עליך לפנות ולאן עליך להגיע בסופו של תהליך או בשלביו. ביחס לתוכנית העסקית תוכל לבחון משברים והזדמנויות שיתעוררו עם התפתחות העסק שלך ולבצע את ההתאמות הנדרשות או להתאים את התגובות הנדרשות. התוכנית העסקית גם משמשת כסוג של מדד להתקדמות העסקית שלך. היא אמורה להכיל תוכנית פעולה המגלמת בתוכה תפיסה אסטרטגית שתאפשר לעסק שלך את מיצוי הפוטנציאל שלו.

תזרים מזומנים
תזרים מזומנים

בכל תוכנית עסקית חייב להיות חלק מסוים המוקדש לניתוח שוק. שלב זה הנכלל בדרך כלל בחלק השיווקי של התוכנית העסקית בוחן את פרופיל הלקוח בקהל היעד שלכם, את מאפייני השוק, את התחרות ואת האסטרטגיות שיש לנקוט בהן על מנת להשיג יתרון עליהם. במילים אחרות, יש להתייחס בחלק זה שבתוכנית השיווקית למערכת ההפצה שלך, המוצרים או השירותים המוצעים, המחיר שיגבה עבורם ובמאמצים הנדרשים לקידום המכירות שלכם. יש לתאר את המוצר או השירות הספציפי שלכם במונחים כלליים ולספק הוראות כיצד יעשה שימוש במוצר או בשירות על ידיד קהל היעד. כמובן שתיאור זה יכלול את הבידול של המוצרים או השירותים שלכם, את היתרונות והתכונות שלהם, את התועלות הכלכליות והפסיכולוגיות שהם מספקים ועובדות חשובות אחרות ששוק היעד צריך לדעת.

 התמחור חייב להתבסס על העלויות הכרוכות בייצור, אספקה ושיווק המוצרים, בערך הנתפס של המוצרים והשירותים שלך ובמתחרים בשוק. סעיף ההפצה של תוכנית השיווק חייב לתאר את אופן הפצת המוצרים או השירותים. עליו לספק פרטים על אופן הפצת המוצר או השירות או מכירתו, האם זה יכול להיעשות באמצעות קמעונאים או רק על ידי מכירות ישירות? ככלל אצבע, על האסטרטגיה העסקית שלך להתוות את הדרך החסכונית והמעשית ביותר להשגת כל מטרה. עם זאת, יש לפרט תוכנית פיננסית הכוללת כמה כסף כל דבר יעלה וכן כיצד יושג המימון לכך – האם דרך הלוואות, הון עצמי או בכל צורה אחרת.

התוכנית הפיננסית שבתוכנית העסקית נחשבת לחלק מהותי באומדן פוטנציאל הרווח והסיכון של העסק. על סעיף מסוים זה לדון במצב הכספי הנוכחי ובתחזית הדוחות הכספיים העתידיים שלך.