מיטות מותאמות לזקנים

האדם הממוצע מבלה שליש מחייו בשינה ולעיתים גם זקוק למנוחה במהלך היום. לשינה תפקיד קריטי בתהליכי שיקום והתאוששות הגוף,מה שהופך את הצורך בשינה איכותית לאחד הצרכים בסיסיים והמהותיים שלנו, במיוחד בגיל מבוגר יותר. עם הגיל חל שינוי במעגלי ואיכות השינה ועולה הנטייה לעוררות. השינויים מחייבים ציוד שינה מותאם יותר כדי לאפשר איכות שינה גבוהה יותר, במיוחד כאשר לאדם יש רקע של בעיות שינה כתוצאה מבעיות גופניות, נפשיות או הפרעות שינה שכיחות. זו אחת הסיבות לעלייה בפופלריות של מיטות סיעודיות ומיטות מותאמות לגיל הזהב. ניתן למנות תועלות ויתרונות רבים אך חשוב להכיר את האפשרויות השונות כדי לבחור את המיטה הטובה ביותר עבורכם הן מבחינת המסגרת של המיטה, המזרן והעזרים הנלווים.

סביר להניח כי רובנו נתקלנו במיטות סיעודיות ומיטות עם התאמה אישית בבתי חולים ומרפאות שונות. במקומות שונים נמצאים דגמים שונים שנועדו לסייע ולתמוך באזורי גוף שונים כגון הראש, רגליים, ברכיים וכדומה. מודלים אחרים נועדו לאפשר פעילות מגוונת במיטה כגון ישיבה לצפייה בטלוויזיה או אכילה, חצי ישיבה וחצי שכיבה לקריאת ספר וכולי. במקרים כאלו המיטה יכולה להחליף אפילו כרית לפצעי לחץ. עם זאת הדגש החשוב הוא על ההתאמה של המיטה לשינה בלילה על שלל האפשרויות הקיימות. התאמות אלו מאפשרות להתמודד עם כאבי גב תחתון או בעיות של תחושה ברגליים, שיפור התפקוד של מערכת העיכול ומניעת צרבות כתוצאה מאולקוס, מניעה של נחירה או התקפי אסטמה, שיפור זרימת הדם ויכולת הבליעה, הקלה על כאבי דלקות פרקים, הקלה בעלייה וירידה מהמיטה לבעלי מוגבלויות ועוד.

כאשר מתכוננים לרכוש מיטה חשוב מאוד לבחון את האפשרויות השונות שהמיטה מספקת והאם הן תואמות למצב הבריאותי ולדרישות של המטופל מהמיטה. השיקול השני אחרי ההתאמה האישית הוא המחיר, למיטות סיעודיות עלויות משמעותיות וחלק גדול מהאנשים אינם זכאים לקבל מיטה סיעודית שכזו מארגון צדקה או בהשאלה ולכן מרכיב המחיר הוא משמעותי וכן האם מעוניינים במיטה יד ראשונה או שנייה. השיקול השלישי הוא העזרים של המיטה: האם קיים או צריך שלט רחוק להפעלת המיטה, האם המיטה ניתנת לחימום, האם היא מאפשרת זיכרון של מצבים מסוימים, האם יש בה שקעי USB או יכולות ווי פיי ועוד.