תדמיתה של חכמת הקבלה

קשה להישאר אדישים למילה קבלה או לארגון בני ברוך. חלק יניפו יד בביטול, חלק ידברו על גימטריות וספירות וחלק ישלחו אתכם להשתטח על קברי צדיקים, אבל מהי באמת חכמת הקבלה? הרבה אנשים היום מתלהבים מחכמת הקבלה בשל המסתוריות שאופפת אותה. אבל חכמת הקבלה האותנטית לא באמת דומה לבודהיזם, היא לא גורמת לשיגעון, היא לא רק לגברים ואפשר ללמוד אותה גם לפני גיל 40. חכמת הקבלה גם לא מתעסקת בכשפים, בקללות וגם לא בברכות, אין בה שימוש בקמעות, בחוטים אדומים ובטח שלא במים קדושים. 

חכמת הקבלה עוסקת בגילוי הבורא (כוח האהבה) לנברא בעולם הזה!

אם כך, למה יש לחכמת הקבלה מתנגדים? כשבוחנים את היחס לקבלה לאורך מאות השנים האחרונות, אז כל פעם שהמקובלים ניסו לספר לעולם על חכמת הקבלה, הם זכו להתנגדות עצומה.

הנה לדוגמה מספר אירועים בולטים כאלה:

  • במאה ה-12 גישתו של הרמב"ם עוררה התנגדות אצל חלק מהרבנים. מכתבים בגנות הרמב"ם נשלחו לחכמים שונים בצרפת, עד שבסופו של דבר הוטל חרם על ספריו.
  • ב-1570 רבי משה קורדובירו, הרמ"ק, מגדולי המקובלים של צפת, מספר בצער כי מתנגדי הקבלה מבקשים "להעניש לנושאים ולנותנים בה".
  • ב-1730 רבי משה חיים לוצאטו, הרמח"ל, נאלץ להישבע בפני רבני ונציה שלא יעסוק עוד בקבלה ולא יכתוב יותר ספרים, וספריו הועלו באש.
  • ב-1772 ראשי הקהילה היהודית בווילנה יוצאים למלחמה מאורגנת נגד תנועת החסידות שייסד הבעל שם טוב, תנועה שביקשה להפיץ את חכמת הקבלה לכלל הציבור.
  • ב-1920 הרב קוק, מוציא לאור את סיפרו "אורות". מנהיגי העדה החרדית אוסרים להדפיס את הספר ולעיין בו, כי "רעל מוות בתוכו".
  • ב-1933 הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", מוציא לאור סדרת מאמרים שמיועדים "להפצת חכמת הקבלה בין שדרות העם". הוא מדפיס את עיתון "האומה" וחומרים נוספים. אבל גורמים חרדיים קיצוניים מביאים להפסקת פרסומם.

למרות ההתנגדויות לחכמת הקבלה והניסיונות למנוע את הפצתה בקרב העם, היא הוסתרה ונשמרה בין יחידי סגולה לאורך כל שנות היותנו בגלות. כדי לברר כיצד נמסרה החכמה מדור לדור נצטרך לנפץ כמה מיתוסים ופרדיגמות, לא רק ביחס לחכמת הקבלה עצמה, אלא גם ביחס למושגים רחבים בתודעה האנושית, כמו א-לוהות, תורה, טבע האדם, תכלית הקיום ועוד. ככל שנבין יותר את  מהותה של חכמת הקבלה, כך יתבהר לנו מדוע היא מהווה בו-זמנית גם מקור למשיכה וגם מקור להתנגדות עזה כלפיה ומדוע בני ברוך כל כך נחוצים בימינו.