האמת היא זהב

שמעתי פעם משפט: "כשאתה מראה את העצמי האמיתי שלך, אתה פותח מקום לאחרים לעשות את אותו הדבר." אמירת אמת קיבלה איזה עיוות לאורך ההתפתחות שלנו כאנושות  שהתלבשו עליה כל מיני מסכים של קונפורמיות והליכה בתלם. כיצורים קונפורמיים אנחנו נוטים ללכת עם ה"עדר", ולומר את האמת שלנו זה לא תמיד הדבר המקובל ביותר.  כדי להיות חלק מהחברה מצאנו עצמנו פעמים רבות אומרים את מה שמצופה מאיתנו; או שלכל הפחות אמרנו את האמת שלנו אך ככה שהיא שתתאים לאחרים.

אבל – מה היא האמת? האם לומר את האמת שלי בכל מחיר?

כשאנחנו מביעים את האמת שלנו ממקום שחושש שלא יבינו, שלא הסכימו, שלא יקשיבו, אנחנו מאבדים את השלמות של האמת שלנו, כי היא כבר עוברת כל מיני מסננים. אמירת האמת שלי עוזרת לי כאדם בחברה שמרגיש שלם עם עצמו וכדי לתרום לחברה אנחנו צריכים להרגיש שלמים עם מה שבנו. נוכל להיות הכי נכונים לסביבה שלנו כשנהיה מסוגלים לעבוד ולעבד את האמת שלנו; ואם לסנן אותה, אז רק דרך פילטר אחד בלבד, שהוא החשוב מכולם: במה האמת שלי תורמת לסביבה שלי?

אמת איננה בהכרח אחידה לכולם. המפגש של האמת שלי עם האמת של כל אדם אחר, הוא המקום שבו קורים דברים. יש אנשים שלא מסוגלים לשמוע אמת לא שלהם, כזאת שלא מתיישבת עם הערכים שלהם ואפילו ישמעו מתוך הדברים רק מה שנוח להם. לפעמים האמיתות מתנגשות ויוצרות מחלוקת –בעבודה, במשפחה, בין בני זוג.

האמת היא דבר סובייקטיבי, כפוף לחוויית החיים הפרטית, לאמונות, לערכים, לדעות. אבל החיים הם אמת, והם פשוט קורים. אמת לא צריכה הוכחות, סיפור או תיאוריה שתתאר אותה כי היא מורגשת בתוכינו. ואם כל אחד יחיה בסביבה שבה האמת שלו יכולה להיאמר, להיחשב, להילקח בחשבון, אז כולנו נצא נשכרים מהעושר שמתגלה במפגש הזה של כל האמיתות, שנובעות מעולם עשיר ששוכן בתוך האדם.

אם נפעל בתוך מסגרת שבה נסכים שכל אחד ישמע את האמת של האחר, גם אם איננו מסכימים איתה, נוכל ליצור מערכת מיוחדת במינה שמאפשרת לנו להיפתח גם לדברים חדשים, לרעיונות, לשפע של אפשרויות, ושם במרכז, איפה שמצטלבות כל האמיתות, תיבנה אמת אחת משותפת ויחידה שתתאים לכולם. אמת של כולם.

את החוויה הזאת היכרתי במעגלי החיבור. השתתפתי בעשרות מעגלים כאלה, גם כפעילה חברתית וגם כמנחה סדנאות חינוך. במעגלים של גיל הזהב הם לא חשבו שיש משהו שכבר יכול לחדש להם, אך בסוף המפגש הם חשו שהם מעל הקרקע מרוב התעלות רוח – כל מה שהיה נחוץ זה להשמיע, לשמוע ולהישמע. במעגלים בקרב אסירים הם גילו את הקסם של הקשבה לאמת של האחר וכי תמיד אפשר לקחת ממנה משהו מהאחר שמתאים גם לי. במעגלים משפחתיים בני משפחה השמיעו את האמת שלהם בפעם הראשונה, וכל השאר עמדו נפעמים לגלות מי חי לצידם, וכמה לא הכירו אחד את השני.  האמת היא זהב והאמת המשותפת היא תכשיט.